SPŠei, Ostrava Dlouhodobá maturitní práce - Výukový modul do EPO - Digitální fotografie Martin Krištof, EP4C

Vytiskni

Kompakt

Ultrakompaktní digitál

Tyto přístroje si nekladou vysoké nároky na technické parametry, jsou určeny hlavně pro designost a stylovost a velmi malé rozměry. Jejich konstrukce bývá velice štíhlá. Využívají se specifické konstrukce objektivů, aby se dosáhlo miniaturizace a líbivého designu. Většinou se používá periskopový objektiv, který se nevysunuje, při zoomovaní se pak nemění velikost fotoaparátu.
Důležitým prvkem je snadné ovládání. Režimy s prioritou clony či času zde opravdu nenajdeme. Vše plně obstarává automatika. Najdete zde však režimy pro focení různých situací. Samozřejmostí je velký displej, hledáček se vyskytuje jen velice zřídka. Ultrakompaktní digitály jsou určeny fotograficky nenáročným uživatelům. Slouží především jako módní doplněk, kterým můžete nafotit různé momentky z večírků, plesů, dovolených. Obrazovou kvalitu a mnoho funkcí proto od tohoto segmentu trhu nečekejte. Tyto přístroje bývají někdy označovány jako tzv. digitální šperky.
Cena se pohybuje zhruba od 8 000 až do 16 000 Kč

šperk1 šperk2 šperk3

 

 


Kompaktní digitální automat

Jde o velmi jednoduché přístroje, které jsou určeny pro nepříliš náročné uživatele. Fotoaparát je plně automatický. Od předchozí třídy se liší pouze častější přítomností optického hledáčku. Čímž je usnadněno fotografování na ostrém slunci. Volba mezi ultrakompaktem a kompaktním automatem je na vkusu uživatele, funkce bývají podobné, cena bývá u kompaktního automatu nižší.
Cena se pohybuje zhruba od 5 000 kč.

automat automat2 automat3

 

 


Kompaktní digitál střední třídy

Nejrozšířenější třída fotoaparátů. Výrobci si u nich už více hlídají kvalitu a vlastnosti optiky(světelnost, aberace, vinětace, soudkovitost). Hlavním rozdílem oproti předešlým dvěma skupinám je možnost manuálního nastavení.
Přibyly nové režimy fotografování, priorita času, clony a plně manuální nastavení. Uživatel si tak může sám zvolit ISO, expozici, vyvážení bílé a další parametry. Přístroje mívají nejčastěji tři druhy měření expozice: bodové, plošné a středově vyvážené. Samozřejmostí je i plně automatický režim focení. Automatika všek nemusí vždy správně zachytit váš fotografický záměr, proto je manuální nastavení obrovskou výhodou.
Tato třída je už určena pro trochu pokročilejší uživatele. Práce s možností ručního nastavení je mnohem kreativnější. Můžete si hrát s expozicí a nejste odkázáni jen na automatiku. Rovněž mají fotoaparáty lepší ergonomii.

Osobně doporučuji tuto třídu všem kteří chtěli s fotografováním začít, ze začátku budou fotit pomocí automatiky a pak se mohou přeorientovat na manuální nastavení.
Cena se pohybuje zhruba v rozmezí 7 000 až 10 000kč

Střední třída Střední třída 2 Střední třída 3

 


Kompaktní digitál vyšší střední třídy

Od předchozí kategorie se tyto fotoaparáty liší především v širší nabídce doplňkových funkcí (reálný histogram, připojení externího blesku, autobracketing, ukládání do RAW, manuální kalibrace vyvážení bílé). Po stránce expozičních režimů jsou vybaveny stejně.
Tyto přístroje využijí pokročilí fotografové, kteří si ještě netroufnou na zrcadlovku, nebo nechtějí investovat vyšší sumy do vybavení.
Cena se pohybuje nad hranicí 10 000 korun.

vyšší třída vyšší třída vyšší trída

 


www.dmp.spsei.cz/digi© 2007 krinda (Martin Krištof)HTML 4.01