SPŠei, Ostrava Dlouhodobá maturitní práce - Výukový modul do EPO - Digitální fotografie Martin Krištof, EP4C
Vše se samozřejmě odvíjí od vašich finačních možností.
Nejprve si uvědomte jaké fotografie budete nejčastěji fotit?
1) Momentky (fotky z akcí, oslav apod...), je pro váš důležitá malá velikost fotoaparátu a mít jej při ruce? - Ultrakompakt, Kompaktní automat
2) Momentky, krajinu, makro, od všeho trochu, chcete jej mít při ruce? - Kompakt střední, vyšší třídy
3) Momentky, krajinu, makro, požadujete velký rozsah ohnisek (zoomu), chcete vše nastavovat manuálně, nezáleží vám příliš na hmotnosti? - EVF zrcadlovka
4) Váš rozpočet je vyšší, požadujete nadprůměrnou kvalitu, možnost výměny objektivů, hmotnost a rozměry nehrají přiliš roli? - amatérská, poloprofesionální, DSLR Zrcadlovka
5) Požadujete to nejlepší co je na trhu? Fotíte profesionálně? - Profesionální DSLR zrcadlovka
1) Pokud bych si měl vybrat ultrakompakt, pak bych sáhl po vcelku úspěšném modelu z řady mju od Olympusu, design je líbivý, foťák malý, tenký, ideální pro slečny do kabelky, kde je budou mít pořád při ruce.
2) Z této kategorie bych určitě sáhl po řadě PowerShot A od Canonu. Kvalita fotoapáratu u této řady bývá vždy na výborné úrovni, funkcí které fotoaparát poskytuje je víc než dost. Většinou jsou použity značkové objektivy Carl-Zeiss.
3) Zde bych sáhl pravděpodobně do bohaté nabídky EVF zrcadlovek společnosi Panasonic.
4) V této kategorie mají dominantu skoro výhradně jen 2 firmy. Canon a Nikon. Pokud už máte doma nějaké objektivy od jedné značky a jen kupujete nový přístroj určitě je výhodnější zůstat u stejné firmy. Pro amatéry bych doporučil Canon EOS 400D za 20 000,- v setu s objektivem (18-55mm), EOS350D, nebo Nikon D40 za 18 000,- v setu s objektivem (18-55mm) případně D80 za 24 000,-. Parametry a funkce jsou stejné, jen u Canonu musím zmínit jako velké + ultrazvukový protiprachový systém.
5) V nejvyšší kategorii kraluje: Canon EOS 1Ds Mark II za 200 000,- jediným aspoň trochu důstojným konkurentem je mu: Nikon D2Xs za 126 000,-
První věcí, po které sáhnete po nákupu fotoaparátu bude paměťová karta, hlavním parametrem je velikost. Samozřejmně je nutné vybrat typ karty určený do našeho fotoaparátu. Dalším neméně důležitým parametrem je rychlost. Nedoporučuji kupovat nejlevnější modely, neboť bývají většinou pomalé, kupte model alespoň 60x. Na druhou stranu nemá cenu kupovat nejvyšší model s rychlostí 133x či vyšší pokud jej kupujete do fotoaparátu za 4 000,-, fotoaparát v tomto případě nedovede plně využít přenosovou rychlost nabízenou paměťovou kartou.
Další věcí, kterou si určitě pořídíte bude nějaká brašna. Výběr záleží hlavně na fotoaparátu a na příslušenství, které s sebou budete chtít nosit. Vybírejte tak, aby se do brašny vešlo minimálně: fotoaparát, 1sada náhradních akumulátorů, paměťová karta. Na takovéto cestování s fotoaparátem nám bohatě postačí nějaká ta fotobrašna za 200,-. Opačným případem je situace kdy potřebujeme přenášet 1,2 DSLR fotoaparáty, externí blesk, pár objektivů, filtry. Pro tuto situaci jsou nejvhodější speciální fotobatohy, jenž nejsou zrovna nejlevnější, počítejte s cenou od 2 000,- za menší a méně vybavené modely.
Časem možná budete uvažovat nad koupí stativu. Ten se určitě hodí, například pro situace hromadných fotek, kde nemůžete chybět ani vy, jakožto fotograf. Nebo pro fotografování za šera na dlouhé časy bez použití blesku. Určitě nekupujte ty malé, pár cm vysoké modely, ty se hodí tak pro slečny do kabelky. Důležitá u stativu je výška při rozložení, výška při složení a hmotnost a samozřejmně cena, podle těchto parametrů vybírejte.
V případě koupi DSLR zrcadlovky budete určitě časem uvažovat o koupi nového objektivu. Hlavním parametrem pro výběr je ohnisková vzdálenost, případně rozsah ohniskových vzdáleností v případě použití zoomovacího "skla". Je dobré se před nákupem podívat do nějakého seriozního časopisu na test objektivů a podle tohoto testu si vybrat, jelikož výrobce se uričtě nebude v propagačních materiálech chlubit všemi vadami, které daný objektiv má.
Také určitě budete mít zálusk na nějaký ten filtr, nejčastějším filtrem kupovaným jako první bývá nenahraditelný polarizační filtr. Pokud máte kvalitní fotoaparát nevyplatí se na filtru šetřit, neboť každé sklo před objektivem zhoršuje vlastnosti výsledného obrazu.
www.dmp.spsei.cz/digi© 2007 krinda (Martin Krištof)HTML 4.01