Zdroje PC:
Skříně PC:
Záložní zdroje(UPS):
Stránky jsou validní:
Veškeré základní jednotky počítače jsou umístěny ve skříni. Skříň může mít různou velikost a provedení. Dříve se více používalo vodorovné provedení (desktop), na které se umísťoval monitor. Dnes převládá provedení "věž" (tower) s různou výškou. Přední strana obsahuje otvory nebo dvířka pro zasouvání paměťových medií, kontrolky indikace napájení a práce disku. Důležité je tlačítko "reset", které umožňuje v nouzi zastavit práci a provést restart počítače.
Zadní strana obsahuje řadu konektorů s rozhraními pro připojení vnějších zařízení. Některá rozhraní jsou specifická – pro připojení obrazovky, klávesnice a myši, připojení na počítačovou síť, připojení mikrofonu a reproduktorů. Tato rozhraní neumožňují záměnu a mají konkrétní použití. Další rozhraní - paralelní, sériové a USB – jsou univerzální a umožňují připojení různých další zařízení se stejným rozhraním – tiskáren, skenerů, vnějších modemů apod.
Uvnitř skříně je jednotka napájení a karty jednotlivých zařízení o normované velikosti. Jednotlivé desky jsou propojeny jednak pomocí standardních rozhraní pevně zabudovaných vodičů uvnitř skříně počítače a jednak samostatnými vnitřními kabely.
Na tomto místě je důležité upozornění. Snímat kryt počítače pod napětím může být životu nebezpečné. I další zásahy do vnitřku počítače mohou počítač poškodit. Přenecháme je tedy profesionálům.
Protože každá jednotka umístěná ve skříni počítače se provozem zahřívá, je třeba se postarat o účinné chlazení. To se provádí větracími otvory ve skříni a nuceným oběhem vzduchu, který zajišťuje ventilátor. Ten může mít různé provedení, které se projevuje určitou hlučností. Náhlé ztichnutí počítače a současné vyšší zahřívání je signálem, že je ventilátor v poruše. V tomto případě je třeba okamžitě zavolat technika, neboť vyčištění nebo výměna ventilátoru jsou velmi laciné a eventuální škody z přehřátí počítače mohou být značné. Nezaškodí také, necháme-li občas vyčistit vnitřek počítače od prachu.
© Autor:Tomáš Bielan